Three teams lead the charge for league title

North Northumberland Golf League

Berwick, Bamburgh and current champions Alnmouth (Foxton) all recorded significant victories in round six in A Division and once again set the pace in the race for the championship.

In B Division, Burgham Park have moved eight points clear of Rothbury at the top.

Results:

A Division

Bamburgh 12 Linden Hall 0

P Sanderson beat S Johnstone 3 and 2; JT Moffet beat L Cochrane 2 and 1; M Dawson beat P Basford 6 and 5; A Mackay beat P Cochrane 5 and 4; PJ Hinson beat G Lowes 2 and 1; P Holmes beat S Basford 3 and 1.

Berwick 10 Alnwick 2

E Wilson halved with A Tate; M Wilson beat G Ridley 4 and 3; K Yule beat W Belisle 2up; A Terras beat J Henderson 3 and 2; G Greenaway beat J Friar 3 and 2; D Blackie halved with D Harrison.

Magdalene Fields A 9

Dunstanburgh A 3

S Jackson lost to M Carss 3 and 2; A Potts beat D Gilroy 1up; P Richardson beat N Cairns 1up; K Atkinson beat S Potts 1up; A Marshall beat P Kingsland 7 and 6; S Young halved with G Barber.

Seahouses 3

Alnmouth (Foxton) A 9

SJ Priestley halved with Jake Storey; G Hornsby lost to R Gander 1down; S Olver lost to J Eggleston 5 and 4; J Hogg beat J Southward 1up; G Pearson lost to H Sutherland 6 and 5; J Clements lost to Jim Storey 4 and 2.

B Division

Alnmouth (Foxton) B 6 Burgham Park 6

B Keenan lost to G Hewitt 4 and 3; S Taylor beat R Dixon 1up; MJ Campbell lost to P Barnett 5 and 4; A Stevenson beat P Layton 5 and 4; R Blackshaw beat M Rowell 2 and 1; D Lillico lost to J Trewick 2 and 1.

Percy Wood 6 Berwick B 6

J Jobson beat K Turnbull 3 and 1; J Taylor beat M McGonigle 5 and 4; D Angus lost to M Jones 2 and 1; D Mayer lost to D Chidley 6 and 5; I Milne lost to R McCulloch 2 and 1; K Stewart beat S Dunne 4 and 3.

Alnmouth Vill 5 Rothbury 7

A Stanton lost to G Stevenson 3 and 2; N Holden halved with M Clements; S McKee beat C White 1up; N Davison lost to S Foggett 2 and 1; B Barrett lost to M Arkle 4 and 3; M Douglas beat C Chapman 3 and 1.

Magdalene Fields B 8

Warkworth 4

N Deary halved with R Young; B Fairley lost to G Henderson 3 and 2; M Colven halved with S Glass; K Nisbet beat D Arkley 1up; B Renton beat I Gray 4 and 2; P Purvis beat P Gray 3 and 2.

Longhirst Hall 10 Wooler 2

K Hepple beat S Lowrey 5 and 4; J Goss beat P Routledge 1up; J Smiles beat G Carr 6 and 5; S Smiles beat J Smith 5 and 3; M Glass beat D Crisp 2 and 1; D Halliday lost to S Lamb 3 and 2.