Spotlight on race in B Division

THE quest for honours in the B Division of the North Northumberland League took centre stage this week with a mere two points separating the top three teams going into the final round of matches with two promotion places at stake.

And to make things even more interesting, two of the leading three – Seahouses and Alnmouth (Foxton) B – were in opposition.

The third team, Longhirst Hall, newcomers to the league this season, are well placed to gain one of the promotion spots.

The race for the A Division title continues to rest between Bamburgh and Alnmouth (Foxton) who meet at Bamburgh in the penultimate week of the season in what could result in a title decider.

Details:

A DIVISION

Magdalene Fields A 5 Bamburgh 7

S Jackson halved with P Sanderson; D Meakin lost to J Moffet sen 6 and 5; K Atkinson lost to J Moffet jun 1down; P Richardson lost to A Smith 1down; M Eden beat A Mackay 6 and 4; S Virtue beat C Holmes 1up.

Goswick A 9 Alnmouth (Foxton) A 3

L Fairbairn beat P Simpson 1up; A Potts beat R Gander 2 and 1; E Wilson beat J Eggleston 1up; G Greenaway beat J Southward 5 and 4; K Yule lost to A Tate 2 and 1; M Landels halved with S Taylor.

Dunstanburgh 8 Alnwick 4

M Carss beat G Ridley 5 and 4; G Stephenson beat J Henderson 5 and 4; D Gilroy beat W Belisle 3 and 2; N Cairns lost to D Harrison 1down; J Paul lost to J Friar 1down; S Potts beat D Swordy 8 and 6.

B DIVISION

Warkworth 7 Burgham Park 5

R Young lost to D Harmer 1down; G Henderson beat A Wilson 3 and 2; S Glass beat A Cordner 3 and 2; J Glass beat L Armstrong 4 and 3; S White lost to K Hill 3 and 1; S Pringle halved with M Rowell.

Wooler 3 Longhirst Hall 9

S Lowrey lost to K Hepple 5 and 3; M Redpath beat M Sanderson 1up; D Wilkinson lost to J Smiles 3 and 2; P Routledge lost to A Bailey 2down; R Lowrey lost to S Smiles 4 and 3; D Crisp halved with S Pollard.

Alnmouth (Foxton) B 9 Alnmouth Vill 3

J Storey jun halved with K Armstrong; K Shotton beat N Holden 2 and 1; J Storey sen lost to MJ Campbell 2 and 1; D Betteridge beat S McKee 2 and 1; S Wilkes beat B Barrett 4 and 3; M Farrell beat N Davison 5 and 4.

Postponed: Linden Hall v Goswick B; Percy Wood v Magdalene Fields B.