One title down and one to go

One championship decided the other still in the balance. That was the outcome of last week’s round of matches.

Burgham Park wrapped up the B Division title in their final fixture, taking maximum points at home to Berwick B. Challengers Rothbury also recorded a clean sweep but finished six points adrift.

In A Division, Berwick boosted their title hopes despite being held 6-6 at home to local rivals Magdalene Fields, doubling their lead to eight points over Alnmouth (Foxton) after the reigning champions crashed 10-2 at Bamburgh.

Burgham Park wrapped up the B Division title in their final fixture, taking maximum points at home to Berwick B. Challengers Rothbury also recorded a clean sweep but finished six points adrift.

Results:

Division A

Seahouses 10

Dunstanburgh A 2

SJ Priestley lost to M Carss 1down; G Hornsby beat D Saunders 3 and 2; J Hogg beat D Gilroy 2 and 1; S Olver beat N Cairns 3 and 2; G Pearson beat S Potts 1up; J Clements beat R Jamieson 4 and 3.

Berwick A 6

Magdalene Fields A 6

E Wilson halved with S Jackson; M Collin halved with A Potts; M Wilson lost to D Meakin 1down; K Yule beat P Richardson 6 and 5; A Terras beat K Atkinson 2 and 1; D Blackie lost to S Young 4 and 3.

Linden Hall 6

Alnwick 6

L Cochrane lost to G Ridley 4 and 2; P Basford beat A Tate 2 and 1; S Basford lost to W Belisle 2down; P Cochrane lost to J Friar 2down; G Lowes beat D Harrison 1up; D Holden beat A Smith 1up.

Bamburgh 10

Alnmouth (Fox) A 2

P Sanderson beat R Gander 1up; JT Moffet beat J Eggleston 2 and 1; M Dawson beat H Sutherland 2up; A Mackay beat D Weddell 5 and 4; A Smith beat J Hood 2 and 1; M Thompson lost to J Nickless 1down.

Division B

Wooler 4

Dunstanburgh B 8

S Lowrey lost to A McGrady 4 and 3; P Routledge lost to S Walker 2 and 1; B Tait lost to D Williams 5 and 3; D Chrisp beat G Mallaburn 1up; G Carr beat J Carss 3 and 2; J Smith lost to I Murdy 4 and 3.

Longhirst Hall 12

Magdalene Fields B 0

A McClure beat L Colven 7 and 6; K Hepple beat N Deary 2 and 1; D Kingsland beat D McAskill 5 and 4; S Smiles beat P Purvis 3 and 2; M Glass beat B Renton 1up; A Davison beat C Forster 5 and 3.

Rothbury 12

Warkworth 0

G Stevenson beat G Henderson 5 and 4; M Clements beat S Glass 4 and 3; D Arkle beat I Gray 5 and 4; C White beat D Gray 8 and 6; S Foggett beat J Glass 5 and 4; N Rodgerson beat P Gray 4 and 3.

Alnmouth Village 10

Percy Wood 2

RI Campbell beat J Jobson 1up; N Holden beat D Angus 3 and 2; A Stanton beat D Meyer 2 and 1; SP McKee lost to I Milne 2 and 1; N Davison beat S Bell 1up; M Conroy beat K Stewart 5 and 4.

Burgham Park 12

Berwick B 0

J Paul beat K Turnbull 2 and 1; G Hewitt beat A Paton 6 and 5; R Dixon beat M Jones 3 and 2; P Barnett beat D Wilson 6 and 5; J Trewick beat D Dunn 4 and 3; M Rowell beat P Gautry 4 and 3.