Golf round-up

A charity golf day is being held at Ponteland.
A charity golf day is being held at Ponteland.

A look at the results from the local courses.

NNL

Bamburgh have won this year’s North Northumberland Golf League.

Their victory was confirmed last week with a 10-2 home win over Rothbury, which put them in an unassailable position with only one match remaining.

The Division 2 and 3 titles will go down to the wire with MFGC involved in both.

Results were:

Division 1 - Alnmouth A 7, Dunstanburgh A 5; Alnwick 7, Berwick 5; Bamburgh 10, Rothbury 2.

Division 2 - Percy Wood 10, Alnmouth B 2; Burgham Park 7, Seahouses 5; MFGC A 11, Longhirst 1.

Division 3 - Dunstanburgh B 4, Warkworth 8; Alnmouth B 7, MFGC B 5; Wooler 10, Linden Hall 2.

Tables: Division 1 - Bamburgh 80, Alnmouth A 60, Berwick 53, Dunstanburgh A 47, Alnwick 45, Rothbury 39.

Division 2 - MFGC A 73, Longhirst 65, Burgham Park 59, Seahouses 48, Percy Wood 40, Alnmouth B 39.

Division 3 - MFGC B 64, Warkworth 64, Alnmouth Village 54, Wooler 52, Linden Hall 47, Dunstanburgh B 43.

Alnmouth (Foxton)

July Stableford: Division One 1 - P Caisley 38pts, 2 M Kilmister 38pts, 3 M Atkinson 37pts. Division 2 - 1 B Smart 38pts, 2 J Weddell 38pts, 3 T Wilson 37pts. Division 3 - 1 A Merrey 37pts, 2 S Barrass 37pts, 3 A McVittie 36pts. Seniors - 1 K Hunt 38pts, 2 R Wailes 37pts, 3 T Stamp 36pts.

Club Championship Finals: Mens Champion - J Southward, Runner-up - D Archibald. Ladies Champion - Mrs P Daymont, Runner-up – Mrs K Archibald. Mens Handicap Champion – J Laidlaw, Runner-up – S Read. Ladies Bronze Cup winner – Mrs M Aitken, Runner-up – Mrs B Clark.

Ladies’ Brims Trophy: 1Val Robson 86-13-73, 2 Moyra Howie 87-13-74.

Alnmouth Village

Seniors9 hole Strokeplay: Of the 22 entries only two posted an NR, so a pretty good standard with the winner being George Ridgeway (33); 2nd Dougie Miller (35); 3rd Paul Dixon (36); joint 4th Bob Boyle, Dave Bayliss, John Turnbull, Les Aitken & Russell Archibold (37).

Order of Merit: Just over the half-way stage and the pack are catching up with the early leader, who is Jack Kidd (66 points); 2ndBob Boyle (58); 3rd George Forman (55); 4th Les Aitken (51); 5th Dave Hodge (48); 6th.Dougie Miller (46); 7th John Clark (42); 8th Geoff Smart (38).

Ladies Club Championship 36 holes gross played over two days: 1st Megan Forman (92+91=183); 2nd Jan Steele (97+93=190); 3rd Barbara Clark (95+100=195)

Ladies Jan Steele Trophy 36 holes nett played over two days: 1st Jan Steele (76+72=148); 2nd Barbara Clark (72+77=149); 3rd Joy Bisset (84+75=159).

Members are reminded that this Sunday (July 31)the club have the Steward’s Shield (sponsored by Robbie & Vi Willis) - it’s a stableford competition and there is a starter sheet up on the notice board in the clubhouse.

Alnwick

Get in !!! The shout all golfers want to hear when their tee shot holes out.That’s exactly what happened to Simon Fuller in the Swansfield Cup Medal last weekend.

After a quite uninspiring round, containing one six, three sevens and two eights, Simon’s last throw of the dice was a perfectly hit seven iron at the 179yard par three 17th hole, which dropped just short and quietly rolled into the hole for his first ever ace.

Not unsurprisingly, his neyt 75 score was eclipsed by Peter Lee who, seemingly on a roll after his 36pts win in the Senior’s Friday morning roll up, returned a fabulous nett 67 to beat Gerry McInally by one shot, Gerry, himself also in a rich vein of form following up his third place finish in last week’s Calvert Rosebowl.

These two were followed by a plethora of nett 69s by Alan Craigs, who was placed third on countback from Kevin Murphy,Colin Donaldson,Alan Dodd and a fine seventh place finish from relative newcomer Keith Robba.

As well as the hole in one for Simon Fuller there were mere twos for Alan Black,Alan Dodd,Ian Tate,Jack Friar and Keith Richardson

There is also a new qualifying nine-hole sweep being held every Tuesday, full details of which are in the clubhouse.

Last week saw Craig Horsley win by a street with his 25points from Alan Black in second and Geordie Brown in third who also recorded the only two.

Swansfield Cup (July Medal): 1st P T Lee 79-12=67, 2nd G McInally 74-6=68, 3rd J A Craigs 83-14=69.

Seniors Friday Morning Roll Up: 1st P T Lee 36pts, 2nd M J Lewis 35pts, 3rd G M Bedford 34pts.

Tuesday 9 Hole Sweep: 1st C Horsley 25pts, 2nd A W Black 21pts, 3rd G Brown 20pts.

Alnwick Ladies

July Medal: 1st Barbara Friar 91-18-73, 2nd Margaret Walton 92-17-75, 3rd Tracey Friar 96-20-76.

Alice Fife Timepiece: 1st Carrie Robinson 40pts, 2nd Tracey Friar 38pts, 3rd Margaret Walton 34pts.

Bamburgh Ladies

Club Championship semi final: Nicki Rose beat Hilary Hulley 4 & 3; Susan Temple beat Lynne Johnston 2 up.

Final: Nicki Rose beat Susan Temple 2 up.

Macmillan Spoon: The winner was Claire Whitfield on 36 points after a tie with Hilary Hulley

Dunstanburgh

On Saturday, Dunstanburgh hosted the County Salver and in testing conditions it was the home club captain Gary Mallaburn who came out on top with an excellent score of 75 - 7 - 68, which included an eagle two on the 438yd 18th holing out with a seven iron. After this score his handicap was cut to five, which is the lowest handicap he has been in his playing career.

On Sunday it was the 36 hole Club Championship and the winner was Stuart Sullivan who had two wonderful rounds of 73 and 75 for a total of 148 to win by five shots from Dave Saunders who had rounds of 79 and 74 for a total of 153.

Dave had the consolation of winning the nett prize with a score of 143. This is the first year that Stuart has played competitive golf at Dunstanburgh and hopefully this is the first of many wins for him.

The winner of the Les Turnbull Trophy, with a score of 83 - 15 - 68, was Alan Lowrey from Jeff Kingston, 82 - 13 - 69 in second.

Also in this competition, Trevor Parish had his first hole in one after 30 years of trying, holing a pitching wedge shot on the 101yd 13th hole.

Congratulations should also go to head greenkeeper Stuart Imeson and his team for the superb condition of the course for both days of the event.

Percy Wood

Ladies Watson Trophy: 1 L Kenney 34pts, 2 V McMillan 32pts, 3 J Sampson 31pts.

Rutter Greensomes: 1 J Butler L.Smith 109-32=77, 2 G Harvey V.McMillan 114-36=78, 3 M Athey H.Clark 106-27=79.

Mens Mel Dixon Shield: 1 J Bell T.Douglas nett 66, 2 S Bell D.Persson 70, 3 T Dodds C.Wilson 71.

Seniors Stableford: 1 C Steel 35pts, 2 J Bell 35pts, 3 H Manson 34pts.

Rothbury

Stableford Cup: 1 Angela Robinson 40 pts, 2 Siobhan Sheehy 40 pts, 3 Anne Spence 37 pts.

Gary Newman Trophy: 1 Alastair Oliver 41 pts, 2 Keith Appleby 40 pts, 3 John Henderson 39 pts.

President’s Cup - round 3: 1 Thomas Ewen 93-25-68, 2 Philip Evans 75-06-69, 3 David Wood 76-07-69.

Warkworth

Maurice Gaskin Memorial Trophy: 1st Dave Herdman 84-21=63 (back 6), 2nd Kyle Brown 86-23=63, 3rd Stephen Glass 71-6=65 (back 9).

2s club - Dave Herdman and Dave Fish.

Seniors’ Outing Cup: Twenty five seniors intrepidly ventured south of the Wansbeck to play for their Outing Cup at Blyth GC. Despite being called off the course due to lightning that led to a 1 hour delay, club secretary Tim Capron kept his concentration to take the trophy to go alongside the full Club Outing Cup that he won there in Paul Douglass’ year of captaincy. (Rumours that he is pressing the club to make Blyth a permanent home for these trophies as per Augusta and The Masters are unfounded!)

1st Tim Capron 34pts, 2nd John Glass 32pts, 3rd Ken Nesbitt 31pts.

Ladies Seniors Trophy & Medal: 1st J Straughan 97-23-74, 2nd L Langlands 97-22-75, 3rd J Gray 97-22-75.