Foxton surge ahead

ALNMOUTH (Foxton) A increased their lead in the race for the A Division matchplay championship after last week’s fixtures.

A 10-2 victory at Rothbury saw them go 15 points clear of nearest challengers Bamburgh with just five games remaining.

Bamburgh recorded a remarkable 11-1 win at Goswick where points are always hard to come by, though it was not the romp the score would suggest. Four of the six games went to the last green, the home side losing three of them, the other being halved.

Bamburgh have a game in hand of their rivals and with Alnmouth, by a quirk in the fixtures, without a game for two weeks, they could close the gap significantly, but still have a lot to do to maintain a serious challenge.

The Foxton Hall club are also in contention for the B Division title, a 10-2 home win over Magdalene Fields leaving them just three points adrift of Seahouses with a game in hand.

Match details:

A DIVISION

Goswick A 1 Bamburgh 11

A Potts lost to P Sanderson 3 and 2; G Greenaway halved with M Dawson; K Yule lost to J Moffet sen 1down; M Landels lost to AM Smith 5 and 3; R Eyre lost to A Mackay 1down; A Dodd lost to J Cairns 1down.

Magdalene Fids A 9 Alnwick 3

S Jackson beat G Ridley 6 and 5; P Richardson beat W Belisle 2up; M Eden halved with J Friar; K Atkinson lost to D Storey 4 and 2; S Virtue beat D Harrison 7 and 5; A Marshall beat S Barron 2 and 1.

Rothbury 2 Alnmouth (Foxton) A 10

J Stevenson lost to P Simpson 2down; A Stevenson lost to J Eggleston 3 and 2; M Arkle lost to R Gander 5 and 4; AT Oliver beat J Southward 2 and 1; A Richardson lost to A Tate 4 and 3; J Brown lost to S Taylor 3 and 2.

B DIVISION

Alnmouth (Foxton) B 10 Magdalene Fields B 2

J Storey jun beat N Deary 5 and 4; N Taylor lost to S Young 2 and 1; J Storey sen beat C Foster 3 and 2; W Lawn beat M Colven 5 and 3; G Merryweather beat B Fairley 2up; P Wigham beat S Eddington 6 and 5.

Seahouses 9 Goswick B 3

T Gilholm lost to A Terras 1down; G Hornsby halved with S Wilson; S Olver beat K Turnbull 2 and 1; SJ Priestley beat M Wilson 3 and 1; A Holmes beat A Paton 5 and 4; JD Hogg beat M McGonigle 5 and 4.

Wooler 7 Percy Wood 5

S Lowrey beat A Nicklen 6 and 5; D Wilkinson lost to J Scurfield 4 and 2; P Routledge lost to J Nicholls 3 and 1; M Redpath beat J Taylor 1up; L Johnson halved with I Milne; J Bissett beat V Cox 5 and 4.

Alnmouth Village 7 Burgham Park 5

RI Campbell beat D Harmer 2 and 1; K Armstrong halved with A Wilson; C Wass lost to A Cordner 1down; MJ Campbell lost to C Mackenzie 2 and 1; N Holden beat L Armstrong 6 and 5; S McKee beat M Rowell 2 and 1.

Warkworth 9 Linden Hall 3

R Young beat M Rushworth 7 and 6; R Balmbra halved with S Johnston; G Henderson lost to S Hornsby 2 and 1; S Glass beat P Basford 8 and 6; J Glass beat L Cochrane 3 and 1; J Stone beat P Cochrane 2 and 1.

Division A P Pts

Alnmouth (Foxton) A 7 61

Bamburgh 6 46

Dunstanburgh 6 40

Rothbury 6 33

Magdalene Fields A 6 31

Alnwick 6 23

Goswick A 5 18

Division B P Pts

Seahouses 6 46

Alnmouth (Foxton) B 5 43

Alnmouth Village 6 40

Longhirst Hall 5 36

Goswick B 5 35

Percy Wood 6 32

Warkworth 5 32

Burgham Park 5 26

Magdalene Fields B 6 25

Linden Hall 6 24

Wooler 5 21