Forget politics, a week is a long time in golf

0
Have your say

Kaims Country Park North Northumberland League

WHAT a difference a week makes! Having begun the season with an impressive 10-2 home victory over Bamburgh, Goswick A found themselves on the receiving end of an 11-1 result at Dunstanburgh in round two.

Bamburgh lost for the second successive week, beaten 8-4 at home to last season’s champions Alnmouth (Foxton) A.

The opening round of fixtures in the 12-strong B Division produced a string of close results.

Results:

A Division

Bamburgh 4 Alnmouth (Foxton) A 8

JT Moffet lost to P Simpson 3 and 2; P Sanderson beat J Eggleston 3 and 2; M Dawson lost to H Sutherland 2 and 1; A Mackay lost to J Hood 2down; J Porteous lost to J Southward 2 and 1; A Smith beat to A Stephenson 5 and 4.

Alnmouth (Foxton) B 8 Seahouses 4

B Keenan beat SJ Priestley 3 and 2; S Taylor beat J Hogg 2 and 1; D Weddell beat S Olver 4 and 3; B Lawn beat A Holmes 5 and 3; MJ Campbell lost to J Clements 2 and 1; J Stevenson lost to C Taylor 3 and 2.

Dunstanburgh 11 Goswick A 1

G Stephenson beat A Potts 3 and 2; M Carss beat S Younger 3 and 2; D Gilroy beat M Wilson 3 and 2; J Paul beat A Black 4 and 2; N Cairns beat A Terras 1up; S Potts halved with M Landells.

B Division

Magdalene Fields A 8 Magdalene Fields B 4

S Jackson beat N Deary 3 and 2; D Meakin beat N McLachlan 3 and 2; P Richardson beat B Fairley 1up; K Atkinson lost to P Purvis 4 and 3; A Marshall lost to M Colven 2down; S Young beat C Forster 3 and 2.

Alnmouth Village 8 Goswick B 4

RI Campbell halved with S Wilson; K Armstrong beat A Paton 4 and 3; N Holden beat M McGonigle 2 and 1; JB Graham lost to D Chidly 4 and 3; N Davison halved with D Brigham; S McKee beat R Wedderburn 8 and 7.

Wooler 6 Linden Hall 6

S Lowrey lost to N Rushworth 3 and 2; P Routledge beat P Basford 4 and 3; B Tait lost to P Cochrane 3 and 2; S Lamb lost to L Cochrane 3 and 2; L Johnson beat G Lowes 5 and 4; D Crisp beat B Guy 4 and 3.

Warkworth 6 Dunstanburgh B 6

R Young beat A McGrady 6 and 5; R Balmbra beat G Mallaburn 3 and 2; G Henderson beat S Mullen 4 and 3; D Hindhaugh lost to M Brewis 3 and 2; J Stone lost to I Murdie 2 and 1; J Glass lost to J Carss 4 and 3.

Longhirst 6 Burgham Park 6

C Hepple beat A Wilson 2 and 1; M Sanderson halved with R Dixon; J Smiles lost to K Templeman 1down; A Bailey beat P Barnett 5 and 4; T Robinson halved with G Waterson; D Phillips lost to M Rovell 4 and 3.

Rothbury 6 Percy Wood 6

M Clements lost to M Woodhouse 2 and 1; M Arkle lost to J Jobson 6 and 5; C White v J Nicholls (Nicholls retired injured); N Rogerson beat G Taylor 3 and 1; R Woodburn lost to J Taylor 1down; A Richardson beat S Burrows 1up.