Northern Alliance round-up (Saturday, September 27)

Northern Football Alliance round-up.
Northern Football Alliance round-up.

Newcastle Building Society Premier Division

With 10 wins from 10 games, Blyth Town’s title defence shows no signs of letting up.

Malcolm Morien struck twice and Stephen Howes, David Atkinson and Ian Lee got the others in a comprehensive if hard-fought victory over bottom side Hebburn Reyrolle.

Carlisle City’s Marc Shiel slammed in a hat-trick as the Sky Blues came from behind twice to beat Red House Farm. Sean Bannon added two more and Rob McCartney the other with Nathan Sopp and Martin Soulsby netting for the visitors.

Alex Benjamin also helped himself to the matchball in Killingworth Station’s win over Wallington. Lee Hamilton and Paul Dunn also beat the keeper while John Paxton struck twice in reply.

Tony Thirkell (2), Ben Gardner and Kev Hay were Whickham SC’s marksmen in a thrilling success at Ashington Colliers, who had Joe Moscrop, Jamie Patterson and Joseph Bolam on target and a Dean Imray own goal got Shankhouse on their way at Walker Central, with further strikes from Lee Gustard and Daniel Young sealing the points.

Another own goal made up one of Northbank’s scores in their draw with North Shields Athletic. Tom Lucock got the other and a Lee Crammond double spared his team-mate’s blushes.

Darren Turnbull’s early opener for Rutherford was cancelled out by Seaton Delaval’s Tom Phillips.

Nike Division One

Leaders Percy Main remain five points clear at the top after second half strikes from Sam Thompson and Chris Laidlaw gave them a win against Wooler.

Cullercoats scorers were Hylton Laws (2), John Amos and Michael Moor as they beat Ponteland United and Chris Glass, Jordan Burgess, Josh Monaghan, Keiran Hills and Mark Race (2) were on the scoresheet for bedlington Terriers reserves as they hit Heddon for six.

Pete Hall produced two fine finishes for Boheminas in their win at Cramlington Town with Dan Ure added the other and Birtley Saint Josephs were trailing to a Craig Towart strike for AFC Newbiggin but turned things around with goals from Luke Steele and Ryan Moore.

Wallsend Boys Club’s Alex Nisbet hit the only goal of the game at Newcastle Uni and Hexham had Steven Coates, Marco Flietas, an own goal and Joe Shepherd net in a good win at New Fordley, who replied through Stephen Thompson.

Blyth Isabella’s Dan Hislopp, Che Aisbitt, Billy Olechnowicz and Matt Lavender scored as they advanced in the Bay Plastics Combination Cup by seeing off Newcastle Chemfica, whose scorers were Chris Homans and Steve McLaughlin.

Bay Plastics Division Two

Newcastle Benfield reserves went level on points with Shilbottle at the top of Division Two as Michael Baxter (2), Michael Todd, Connor Brown and Aldair Batista struck at High Howdon.

The home side replied through Chris Marshall, Scott Dodds and Kane Chirnside in a thriller.

Longbenton’s Connor Graham hit a hat-trick against Cramlington United but the Bulls were made to sweat for the points. Tony Woods and Paul Pescod added other with United scoring through Martin Kelly (2), Niall Younger and Ben Davidson.

Ryan Taylor stuck a double in Alnwick Town reserves win at West Allotment Celtic A. Matty Hunter and Neil McFall also beat the keeper, Joe Deverdics replying.Steven Knox, Dale Robson and Shaun Young fired home for Grainger Park at Forest Hall and Callum McAllister and Maxwell Houghton netted for Seaton Burn at Wideopen.

Goals from Stephen Dynes and Grant Richardson gave Lindisfarne Custom Planet victory at Willington Quay saints, who had Kyle Austin on the scoresheet.

David Jeffers struck five minutes from time as Swalwell advanced in the Durham FA Minor Cup. Dan Igo and Brian Allen had fired in during the first half of their 3-2 success at Heighington United.

RESULTS

Newcastle Building Society Premier Division

Ashington Colliers 3 Whickham Sporting Club 4; Blyth Town 5 Hebburn Reyrolle 0; Carlisle City 6 Red House Farm 2; Gateshead Rutherford 1 Seaton Delaval Amateurs 1; Killingworth Station 5 Wallington 2; Northbank Carlisle 2 North Shields Athletic 2; Walker Central 0 Shankhouse 3.

Nike Division One

Birtley St Josephs 2 AFC Newbiggin 1; Cramlington Town 0 Gosforth Bohemians 3; Cullercoats 4 Ponteland United 0; Heddon 0 Bedlington Terriers Reserves 6; New Fordley 1 Hexham 4; Newcastle University 0 Wallsend Boys Club 1; Percy Main Amateurs 2 Wooler 0.

Bay Plastics Combination Cup

Blyth Isabella 4 Newcastle Chemfica Ind 2

Bay Plastics Division Two

Forest Hall 0 Grainger Park B C 3; High Howdon S C 3 Newcastle Benfield Reserves 5; Longbenton 5 Cramlington United 4; West Allotment Celtic A 1 Alnwick Town Reserves 4; Wideopen and District 0 Seaton Burn 2; Willington Quay Saints 1 Lindisfarne Custom Planet 2.

Durham FA Minor Cup

Heighington Utd 2 Swalwell 3