Draw dents Bamburgh’s title hopes

BAMBURGH’S prospects of winning the A Division championship in the North Northumberland League were dealt a blow last week when they were held 6-6 at home to Dunstanburgh in their penultimate match.

It means they go into their final game away to title rivals Alnmouth (Foxton) with a four-shot lead and would need a good result to keep their title hopes alive.

Alnmouth made up some ground with an 8-4 win against Magdalene Fields. They are at home to Alnwick in their final match, which will almost certainly decide the outcome of the championship.

The situation in the B Division is also undecided, though Longhirst Hall, in their first season in the league, are assured of promotion following an 11-1 home victory over Warkworth in their final fixture. They will be joined by either Seahouses or Goswick B depending on the result of the latter’s postponed match away to Linden Hall.

A DIVISION

Alnmouth (Fox) A 8 Magdalene Flds A 4

R Gander halved with S Jackson; J Eggleston lost to D Meakin 2 and 1; A Tate beat R Atkinson 6 and 4; J Hood beat P Richardson 1up; S Taylor halved with M Neil; A Smith beat A Marshal 1up.

Bamburgh 6 Dunstanburgh 6

P Sanderson beat M Carss 4 and 3; J Moffet sen lost to G Stephenson 1down; M Dawson beat D Gilroy 5 and 4; J Moffet jun beat N Cairns 5 and 4; A Smith lost to S Potts 3 and 2; A Mackay lost to R Jamieson 1down.

Rothbury 3 Goswick A 9

M Dodd lost to L Fairbairn 2 and 1; D Arkle lost to A Potts 4 and 2; P Arkle lost to E Wilson 5 and 4; AT Oliver lost to G Greenaway 5 and 4; C White beat K Yule 2up; M Arkle halved with M Landels.

B DIVISION

Longhirst Hall 11 Warkworth 1

K Hepple beat G Wilson 3 and 1; M Sanderson beat G Henderson 3 and 2; J Smiles halved with S Glass; A Bailey beat D Hindhaugh 2up; S Smiles beat S White 3 and 2; S Pollard beat J Hindhaugh 2up.

Burgham Park 9 Linden Hall 3

D Harmer beat S Johnstone 3 and 2; A Wilson beat S Hornsby 2up; A Cordner beat L Reeve 6 and 5; L Armstrong beat P Basford 2 and 1; K Hill lost to S Mackay 1down; M Rowell halved with S Richards.

Alnmouth Village 11 Wooler 1

RI Campbell beat S Lowrey 5 and 4; K Armstrong beat M Redpath 6 and 5; N Holden halved with P Routledge; S McKee beat R Lowrey 6 and 5; B Barrett beat D Chrisp 6 and 4; N Davison beat M Cowens 4 and 3.

Goswick B 10 Percy Wood 2

A Terras beat P Dixon 1up; A Paton beat J Jobson 2 and 1; M Wilson lost to J Nicholls 1down; K Turnbull beat J Taylor 1up; S Wilson beat T Donnelly 2 and 1; M Jones beat I Milne 5 and 4.

Seahouses 8 Alnmouth (Foxton) B 4

S Olver lost to J Storey jun 4 and 3; G Hornsby beat K Shotton 2 and 1; SJ Priestley beat J Storey sen 4 and 2; K Wright lost to L Sutherland 1down; A Gilholm beat M Farrell 5 and 4; J Hogg beat D Appleby 5 and 4.