Defeat fails to dislodge Foxton

0
Have your say

ALNMOUTH (Foxton) A suffered their first defeat of the season in the A Division of the Kaims Country Park North Northumberland League, going down 7-5 away to Magdalene Fields A, but maintained a five-point lead at the top of the table.

Dunstanburgh continued their good form with an 8-4 home win over Bamburgh but Rothbury’s fine run came to an abrupt end with a 10-2 defeat away to Goswick A, champions for the past two seasons but slowly into their stride this time around.

Most popular score in B Division was 8-4 with Alnmouth Village, Alnmouth (Foxton) B, Longhirst Hall and Wooler all recording victories.

Seahouses took a two-point lead at the top following a 10-2 home success against Percy Wood.

Details:

A DIVISION

Magdalene Fields A 7 Alnmouth (Foxton) A 5

M Eden halved with P Simpson; P Richardson beat J Eggleston 2 and 1; S Virtue beat R Gander 4 and 3; K Atkinson lost to J Southward 3 and 2; A Marshall beat H Sutherland 3 and 2; J Reid lost to S Taylor 2down.

Dunstanburgh 8 Bamburgh 4

M Carss lost to P Sanderson 2 and 1; G Stephenson beat M Dawson 4 and 3; D Gilroy beat J Moffet jun 2up; N Cairns lost to J Moffet sen 6 and 5; S Potts beat A Smith 2 and 1; J Paul beat P Hinson 1up.

Goswick A 10 Rothbury 2

A Potts beat M Dodd 6 and 5; A Gullan beat A Stevenson 4 and 2; I Martin beat J Stevenson 2up; G Greenaway beat P Arkle 4 and 3; E Johnston beat I Turner 2 and 1; R McCulloch lost to M Arkle 3 and 2.

B DIVISION

Seahouses 10 Percy Wood 2

G Hornsby beat J Jobson 1up; A Gilholm beat A Nicklen 1up; SJ Priestley beat J Scurfield 4 and 2; S Olver lost to J Taylor 1down; J Hogg beat I Milne 3 and 2; C Taylor beat S Burrows 6 and 5.

Alnmouth Village 8 Magdalene Fields B 4

RI Campbell beat N Deary 5 and 4; I Robertson lost to S Young 3 and 2; K Armstrong beat C Foster 1up; MJ Campbell beat M Colven 2 and 1; N Holden halved with B Fairley; S McKee halved with S Eddington.

Alnmouth B 8 Linden Hall 4

J Storey sen walked over v S Johnstone; B Lawn lost to N Rushworth 3 and 2; D Betteridge beat S Hornsby 4 and 2; J Macaffrey beat P Walton 5 and 4; P Wigham lost to L Reeves 2 and 1; D Appleby beat S Mackay 5 and 4.

Longhirst Hall 8 Goswick B 4

K Hepple beat A Terras 2up; M Sanderson beat M Wilson 6 and 4; J Smiles lost to S Wilson 7 and 6; A Bailey lost to K Turnbull 3 and 1; S Smiles beat M McGonigle 5 and 4; S Pollard beat A Paton 5 and 3.

Wooler 8 Warkworth 4

S Lowrey beat R Young 5 and 3; P Routledge beat R Balmbra 3 and 1; D Wilkinson beat G Henderson 4 and 3; L Johnson lost to S Glass 2 and 1; R Lowrey beat J Stone 2 and 1; D Hall lost to M Hindhaugh 2 and 1.