Champions find going rough

0
Have your say

Kaims Country Park North Northumberland League round-up

GOSWICK A, champions for the past two seasons, are struggling in their bid for a title hat-trick after the opening fixtures in the revamped league.

After two successive defeats they find themselves bottom of the seven-team A Division and with considerable ground to make up even at this early stage of the season.

In last week’s fixture they lost 8-4 away to local rivals Magdalene Fields A.

Meanwhile, Alnmouth (Foxton) A, expected to be strong contenders for honours, made it three victories on the spin and head the table by four points from Dunstanburgh.

In Division B, Percy Wood and Seahouses are the early pace-setters in a league which comprises 11 teams who play each other only once.

Details:

A DIVISION

Dunstanburgh 8 Rothbury 4

M Carss beat M Dodd 5 and 4; G Stephenson beat J Stevenson 6 and 4; N Cairns lost to J Stevenson 2down; S Potts beat P Arkle 4 and 3; D Glyde halved with M Arkle; J Paul halved with C White.

Alnwick 2 Alnmouth (Foxton) A 10

W Belisle lost to P Simpson 6 and 5; D Harrison lost to J Eggleston 2 and 1; D Swordy lost to R Gander 3 and 1; J Friar beat A Tate 2up; S Cooper lost to J Hood 2 and 1; S Barron lost to S Taylor 7 and 5.

Magdalene Fields A 8 Goswick A 4

S Jackson beat E Wilson 3 and 1; D Meakin lost to A Potts 2 and 1; M Eden lost to G Greenaway 6 and 5; S Virtue beat K Yule 4 and 3; K Atkinson beat M Landels 4 and 3; C McAskill beat B Martin 2 and 1.

B DIVISION

Alnmouth Village 10 Linden Hall 2

K Armstrong beat S Johnston 4 and 3; A Stanton beat N Rushworth 2 and 1; MJ Campbell beat S Hornsby 2 and 1; N Holden beat P Holden 2 and 1; S McKee beat P Basford 4 and 3; N Davison lost to S McKay 1down.

Longhirst Hall 5 Percy Wood 7

K Hepple halved with M Woodhouse; M Sanderson beat J Jobson 3 and 2; J Smiles beat A Nicklen 3 and 2; S Smiles lost to J Scurfield 1down; T Robinson conceded v J Nicholls; W Gradon lost to J Taylor 2 and 1.

Seahouses 8 Warkworth 4

SJ Priestley lost to R Young 3 and 2; T Gilholm beat R Balmbra 4 and 3; K Wright lost to G Henderson 5 and 3; S Olver beat S Glass 2 and 1; J Hogg beat D Hindhaugh 1up; C Taylor beat J Glass 6 and 5.

Burgham Park 10 Magdalene Fields B 2

D Harmer beat N Deary 8 and 7; A Cordner beat S Young 4 and 2; A Wilson beat C Foster 3 and 2; C McKenzie beat K Nisbet 3 and 2; C Johnson lost to B Fairley 2down; M Rowell beat M Colven 4 and 3.

Alnmouth B 12 Wooler 0

J Storey jun beat S Lowrey 8 and 7; J Storey sen P Routledge 3 and 2; B Lawn beat D Wilkinson 5 and 4; R Betteridge beat S Lamb 6 and 4; J McCaffery beat L Johnson 4 and 3; S Wilkes beat R Lowrey 4 and 3.