At the double

0
Have your say

Berwick doubled their lead to eight points in A Division following a 12-0 home win over Seahouses in round eight to boost their title hopes.

Bamburgh, Magdalene Fields A and champions Alnmouth (Foxton) A also won and remain the chief rivals.

In Division B, Burgham Park saw their lead reduced to four points over Rothbury.

A Division

Bamburgh 9 Alnwick 3

P Sanderson beat A Tate 7&6; JT Moffet beat W Belisle 3&2; M Dawson beat J Friar 2&1; A Mackay beat D Harrison 4&3; A Smith halved with M Hubbard; R Lumsden lost to D Swordy 4&3.

Magdalene Fields A 11

Linden Hall 1

S Jackson halved with S Hornsby; A Potts beat L Cochrane 2&1; P Richardson beat P Basford 2&1; K Atkinson beat P Cochrane 2&1; A Marshall beat J Lowes 4&3; S Young beat D Holden 2&1.

Berwick A 12 Seahouses 0

E Wilson beat SJ Priestley 4&3; M Collin beat G Hornsby 2&1; K Gullan beat J Hogg 4&3; M Wilson beat G Pearson 3&1; A Terras beat J Clements 1up; G Greenaway beat C Taylor 7&6.

Dunstanburgh A 5 Alnmouth (Fox) A 7

N Cairns beat R Gander 2&1; D Saunders lost to J Southward 2down; S Potts lost to J Eggleston 5&4; P Kingsland halved with D Weddell; R Jamieson lost to H Sutherland 5&3; G Barber beat Jim Storey 1up.

B Division

Alnmouth Vill 8 Berwick B 4

A Stanton beat A Paton 4&3; S McKee halved with M McGonigle; J Luke lost to M Jones 4&3; N Davison beat D Chidley 4&3; M Douglas beat R McCulloch 3&2; I Simpson halved with S Dunn.

Alnmouth (Fox) B 8 Warkworth 4

Keenan lost to R Young 3&2; A Stevenson lost to G Henderson 2&1; W Lawn beat S Glass 5&4; MJ Campbell beat M Graham 4&3; R Blackshaw beat D Arkley 6&5; K Flanaghan beat R Gair 4&3.

Longhirst Hall 7 Burgham Pk 5

K Hepple lost to G Hewitt 2&1; J Goss beat R Dixon 2&1; J Smiles beat P Barnett 1up; S Smiles halved with P Layton; N Harrison beat M Rowell 2&1; N Glass lost to J Trewick 3&2.

Percy Wood 8 Duns’burgh B 4

J Jobson beat A McGrady 3&2; J Taylor beat M Brewis 1up; D Angus lost to I Murdy 2&1; D Mayer beat G Mallaburn 4&2; I Milne lost to J Carss 2down; K Stewart beat A Jack 4&3.

Wooler 4 Rothbury 8

C Ayre beat G Stevenson 2up; S Lowrey lost to M Clements 2&1; P Routledge lost to C White 3&1; G Carr lost to S Foggett 3&2; J Smith beat M Arkle 2&1; D Crisp lost to N Rodgerson 6&5.