AROUND THE NORTH NORTHUMBERLAND GOLF CLUBS

Alnwick Golf Club vice-captain Billy Brown presenting the PD Quick trophy to captain Duy Lam for his success in the annual Captain vs Vice-Captains match held on Friday, April 3. Picture by Brian Hunt

Alnwick Golf Club vice-captain Billy Brown presenting the PD Quick trophy to captain Duy Lam for his success in the annual Captain vs Vice-Captains match held on Friday, April 3. Picture by Brian Hunt

0
Have your say

ALNMOUTH (FOX)

Veterans Rosebowl: 1 D Karle 90-22=68; 2 R Gee 87-18=69; 3 D Blades 74-5=69.

Extra Medal: 1 Jim Storey 73-5=68; 2 L Denny 76-8=68; 3 N Foggon 72-3=69; 4 T Miller 83-14=69; 5 D Hindhaugh 76-7=69; 6 P Simpson 70-1=69.

Garbutt Trophies Mixed Greensomes: 1 Mr and Mrs T Grey 90-20.6=69.4; 2 Mr M Latto and Miss G Dixon 92-18=74; 3 Mr and Mrs R Cole 86-11.8=74.2.

Roger Ellison-Fenwick Cup 4BBB: 1 N Foster and D Anderson 63; 2 A McVittie and A Martin 64; 3 R Phipps and R Prudhoe 65; 4. S Allan and S Wilkes 65; 5 J Stevenson and A Stevenson 65; 6 C Routledge and S Taylor 65.

ALNMOUTH VILL (L)

Booth Shield: 1 Eleanor Morgan 34pts; 2 Hilary Buckley 30; 3 Jean Caddick 28 (on back nine) from Bev Harris 28.

Nine hole winner: Eileen Meek 11pts.

RVI Foursomes: 1 Ann Cole and Lesley Grey 40pts; 2 Di Parker and Joan Gray 33; 3 Janet Brannon and Pam Robson 31.

Nine Hole Competition: 1 Barbara Cromie 17pts; 2 Anne Myers 16 (On count back from Kathryn Brunton).

ALNWICK CASTLE

Festival of Britain: 1 J Pentleton 40pts; 2 C Thompson 38; 3 J Cookson 38.

Twos: J Pentleton, N Armstrong, CJA Donaldson, A Tate, J Cookson, PJD Lewis, R Chalmers.

Easyway Order of Merit: J Friar 425; J Pentleton 423; J Cookson 351; R Shepherd 295.

ALNWICK CASTLE (L)

Opening Stableford (March 31): 1 Gillian Gordon 28pts; 2 Dianne Robinson 27; 3 Margaret Walton 26.

Cancer Relief (April 7): 1 Dianne Robinson 37pts; 2 Jill Clark 35; 3 Carrie Robinson 32.

ROTHBURY

Opening Stableford: 1 Stephen Dillon 38pts; 2 Paul Arkle 36; 3 Nick Gutherson 36.

Shilton Shield: 1 Tammy Horne 42pts; 2 Diane Cairns 35; 3 Siobhan Sheehy 32.

SEAHOUSES (L)

Bell Trophy: 1 Jan Allen 94-25-69; 2 Glynis Lawson 95-24-71; 3 Ros Anderson 98-22-76.

WARKWORTH

Wm Robinson Trophy: The CSS of 73, three over the course SS, reflected the strength of the wind that made for very difficult playing conditions for the Wm Robinson Trophy on Saturday. Low handicapper Nev Holden was the only player in the field who managed to break par.

Results: 1 N Holden 37pts; 2 K Bailey 36; 3 G Mather 35.

Captain’s charity: Nearest the pin at the sixth was won by N Holden and J Cassidy managed the day’s only two.

Ladies Open Day: There are still a few vacant spots for the Ladies’ Open on Saturday, May 2. Full details and an entry form can be found on the club website www.warkworthgolfclub.co.uk. Make the most of the summer months. Warkworth Golf Club is offering full membership for the remainder of the year for just £240. If you are under 18 and fancy taking up the game then join now for just £10 and benefit from the free coaching that starts at the end of May. Full details of membership can be found on the website www.warkworthgolfclub.co.uk.

WARKWORTH (L)

Calcutta Cup Walz (March 17): 1 J Straughan, P Lewis, D Brunt 154; 2 J Gray, M Kilkenny, D Hindhaugh 154.

Life Boat Shield and Medal (March 24): 1 H Barnes 98-24-74; 2 J Gray 95-21-74; 3 L Wraith 100- 24- 76.

Alisons Quaich and Medal (April 7): 1 L Wraith 100-24-76; 2 J Straughan 102-23-79; 3 B Black 98-19-79; 4 M Kilkenny 103-24-79.

wooler

Thomas Lillie Qualifier: Took place on a very blustery Wooler golf course with the winner being Geoff Brown 86-11-75 ahead of Brian Tait 87-11-76. The other qualifiers were Andrew Carr, John Ewing, Les Johnson, David Crisp, Mark Cowens and Dave Lee. The quarter-finals will be held this Sunday, April 19, from 8.30am.