AROUND THE GOLF CLUBS

Alnwick Castle Golf Club, Captains Day 2011'Photograph:- Past, present and future!'Left to right...Rod Henderson(Immediate Past Captain),Gerry McInally(Captain 2011)and Gordon Taylor (Vice Captain 2011.
Alnwick Castle Golf Club, Captains Day 2011'Photograph:- Past, present and future!'Left to right...Rod Henderson(Immediate Past Captain),Gerry McInally(Captain 2011)and Gordon Taylor (Vice Captain 2011.

Alnwick Castle

THE elements tried but failed to spoil the day for Gerry McInally as he drove into office at Swansfield last Sunday.

Rain for the early starters and an ever-strengthening wind in the afternoon didn’t deter well over 70 members supporting the new club captain.

The winner of the stableford format day was the diminutive figure of Keith Richardson, who claimed that his victory was down to the fact that he was a much smaller target to be affected by the wind and the rain.

Keith recorded, considering the conditions on the day, a quite brilliant 39points, just one in front of, appropriately enough, Steve ‘The Weatherman’ Barron. Kevin Murphy was third, with Tom Lang the leading left hander in fourth place by virtue of countback from Johnny Marshall.

As usual, the captain invited the ladies and juniors and some guests to play on the day.

Gillian Gordon battled through the breeze to finish with a score equalling that of the winning man to win the ladies prize and Luke Denny took the junior prize.

Best guest in the gusts was past Alnwick member John Eggleston.

Only two twos were recorded on the day, by Russell Cooke and Tim Pearson.

Captain’s Special Prizes for nearest the pin went to – 2nd hole, Lorna Tate; 4th hole, Tim Pearson; 15th hole, Colin Donaldson, and 17th hole, Russell Cooke.

The Longest Drive prizes were awarded to Wayne Belisle on the 6th and Russell Cooke on the 18th. One other longest drive which really should have won a prize was the 544-mile round trip completed by past-captain Jimmy Crilley, who came back to support Gerry on his big day.

Our thanks go to Gerry, ably assisted by his wife and children, for a brilliant day enjoyed by all.

Thanks also to Melanie for some lovely food and to Dan for keeping the bar going all day and beyond, to Tim Pearson for doing a great job with the day’s results and last but not least to the members who supported the Captain’s Raffle, all the proceeds of which were donated to the club’s Junior section.

Captain’s Day: 1 K Richardson 39pts; 2 S Barron 38pts; 3 K Murphy 36pts; 4 TB Lang 35pts(on countback); 5 JH Marshall 35pts.

Ladies: 1 Gillian Gordon 39pts; 2 Sheila Brown 30pts.

Juniors: 1 Luke Denny 31pts; 2 Marc Friar 29pts.

Alnwick Castle Ladies

TAIT Cup: 1 G Gordon 4down; 2 L Tate 4down; 3 H Newton 5down.

Alnmouth (Foxton)

PETER Clarke Memorial Trophy (over 60s): 42pts S Fletcher and H Little; 39 M Smith and A Pickard; 38 T Grey and C Inglis.

4bbb: 44pts R Blackshaw and A Fraser; 42 J Wright and AJ Parker; 41 K Batson and G Richer.

Ladies’ Open: 90pts C Gorham, A Smith, A Roy (Chester-le-Street); 88 C Taverham, C Oliver, J Ribeiro (Morpeth); 85 D Johnson, K Subley, Y Holroyd; 85 W Mitchell, A Biggs, R Studholme; 84 R Carey, A Smith, C Sayer (Close House).

Alnmouth (Foxton) Ladies

LADY Woodeson Trophy and Silver Medal: L Keen 85-13-72. Bronze Medal: C Sidgwick 100-26-74

Alnmouth Village

MITCHELL Bowl: 3up (on countback) N Holden; 3up C Goodwin; 2up I Simpson; 1up DJ Fairbairn; 1up S Yeadon; all square K Dawson.

Invitation Day: 47pts A Shell and R Johnson; 43 (on last nine) J Graham and L Stewart; 43 I Simpson and D Drummond; 42 M McQueen and J Hood.

Bamburgh Castle Ladies

RVI Foursomes: Winners: Hilary Hulley and Tania Conway 89-21=68. Runner-up: Judy Robson and Pat Procto 98-22=76.

EWGA Medal: CSS 73: Winner: Alison Lambert 91-17=74. Runner-up: Claire Whitfield 87-12=75.

Bamburgh

LAKE Trophies (4bbb): 41pts A Smith and A Patterson; 38 J Potts and J Watson; 37 (on last nine) T Cawthorn and W Brook; 37 J Clements and J Moffet jnr; 37 J Nixon and A Darling; 37 M Cresswell and J Fraser; 37 R Turnbull and G Temple.

Dalgleish Cup (Eclectic): 70-7.5-62.5 G Magnay; 68-4.5-63.5 M Robson; 69-5-64 C Magnay; 68-3.5-64.5 P Hinson; 67-2.5-64.5 A Mackay.

Dunstanburgh Castle

DIXON Donkin Trophy: G McLeod 38pts; D Saunders 37; D Gilroy 35 (on countback); K Whitehead 35; S Nichol 35.

Dunstanburgh Castle Ladies

RNLI Spoon: 1 Susan Temple 35pts (on back nine); 2 Alison O’Neill 35; 3 Viv Waters 33.

Percy Wood

SPRINGWOOD Foursomes Cup: 1 C Burrows and T Donnelly 88-18.5-69.5; 2 T Rutter and I Milne 88-12-76; 3 J Taylor and J Nicholls 83-6.5-76.5.

Newey and Eyre Cup: 1 D Truman 90-20-70; 2 D Angus 86-10-76; 3 M Cavanagh 92-15-77.

JKO (two) and Hogg Trophy: 1 N Lewins 37pts; 2 K Stewart 36; 3 C Ardley 35.

Percy Wood Ladies

REDMAN Rosebowl 2 (May 26): 1 Ade Stewart 41pts; 2 Lisa Jarvis 39pts; 3 Dawn Falcus 35pts. John Havis Mixed Greensomes (May 28): 1 Trevor & Hazel Rutter 87-19-68; 2 Keith & June Ormston 91-20.5-70.5; 3 Jack Maitland & Margery Athey 95-22-73.

Rothbury Ladies

BARCLAYS Bank Trophy: 1 Eileen Clark 95-18-77; 2 Diane Cairns 94-17-77; 3 Angela Robinson 96-17-79.

Seahouses Ladies

MEDAL No.8 was played on May 24. The winner was Val Sim, 85-17-71, second was Pam Fawcus, 91-14-77, and third was Liz Ramsbottom, 110-25-85.

This was followed on May 28 by Medal No.9 when the winner was Pam Fawcus, 83-14-69, second was Louise Henstock, 109-34-75, and third was Jan Allan, 96-19-77.

In almost gale-force winds on May 29, the Spring Foursomes was won by Sue Hornsby and Barbara Colling on countback from Lynda Pinder and Jan Allan. Lynda and Jan will also go forward as RVI foursomes qualifiers.

The winner of the nine-hole competition was Pat Bell, with runner-up Margaret Marshall.

Seahouses

DOM Pedro Shield: 70-4-66 A Gilholm; 90-20-70 K Pearson; 80-9-71 A Donaldson; 88-16-72 S Swan; 97-24-73 R Ramshaw; 90-16-74 D Day; 85-11-74 J Colling; 90-16-74 J Barlow; 90-16-74 P Oliver.

Warkworth

ANOTHER howling gale at the Old Links last weekend but Robert Balmbra II proved to be the lurcher for all seasons with a brilliant gross 70, nett 67, to collar the Slater Cup.

His first major of the season seemed in the bag but a double bogey six at the last almost cost him his lead.

Unfortunately, Steve Glass in second place could not quite produce the goods and his nett 68 was one short. A fine trio – Mick Dawson, Nev Butler and Ian Gray – shared third place with nett 69s.

A standard scratch of 71 on the rapidly blossoming links layout showed how tough the conditions were: Seb Douglass, captain Spank and Bob Thompson got the only twos on the day.

This Friday sees the Warkworth heavy cavalry invade Scotland for the Club Outing Trophy at The Hirsel and, with a record 72 members in the convoy, a cracking day is envisaged. All participants to check bus and tee times in the clubhouse.

Wooler

THE first round of the new nine-hole Summer League was held last Thursday and it was Geoff Brown who won on 18 points ahead of Donald Stewart and Stuart Brodie both on 17. The format is the best four scores from the seven rounds played.

Saturday was the third round of the Chairman’s Cup and in the strong winds it was the youngsters who came to the fore. James Spencer came out on top on 40 points, ahead of Stuart Brodie on 37 followed by David Crisp and Stuart Lowrey both on 35.

Overall, Brian Tait leads on 103 points, ahead of Stuart Lowrey on 101 and Richard Lowrey on 99.

This now means David Crisp and John Eccleston are joint leaders of the Farm To Freeze Order of Merit on 20 points, with Brian Tait on 19 and James Spencer on 18.

The Gents’ Invitation on Sunday was again spoiled by high winds but of those who managed to finish, it was the team of Alistair Sharp with P Beveridge and C Nicholl who won on 71 points.

Runners-up were George Wilkinson, J Latimer and B Hartley on 70, with third place going to Geoff Brown, R Garland and M Colven.

Nearest the pin on the third was Andy Clarke from Goswick and the longest drive on the 14th went to Peter Turnbull from Bamburgh.

Entries for the Gents’ Open on Saturday, June 18, can be phoned in to Stuart Lowrey on 07790 179937, £100 for first net.

In the ladies section, Janet Moor won the second Logan Rosebowl on 71 ahead of Susan Brown on 72, while Kathleen Brydon and Eileen Jeffrey beat Anne Brown and Susan Brown to win the Daily Mail Fours on a countback after both teams came in with a net 76.

Susan Brown won the NPF Qualifier on 74 ahead of Sheilagh Curle on 75.